Meningokoková infekcia, ktorú spôsobuje baktéria Neisseria meningitidis známa aj ako meningokok, ohrozuje okrem najmenších detí najmä dospievajúcich a mladých dospelých.
Na nebezpečenstvo menigokokových infekcií, ktoré môžu veľmi rýchlo postupovať a viesť k smrti alebo trvalému poškodeniu organizmu, má upozorniť aj Svetový deň meningitídy. Ten pripadá na nedeľu 24. apríla a patronát nad ním má Confederation of Meningitis Organisation spájajúca 43 národných organizácií zaoberajúcich sa hrozbami meningitídy.
Meningokok celosvetovo ročne spôsobí asi 135-tisíc úmrtí
Na Slovensku sa ročne vyskytne 25 až 55 prípadov invazívnych menigokokových ochorení, pričom k úmrtiu dôjde približne v 10 až 15 percentách prípadov. V roku 2015 spôsobila baktéria meningokoka smrť štyroch pacientov z 30 potvrdených nakazených. Najviac postihnuté vekové skupiny sú deti do štyroch rokov a adolescenti a mladí dospelí vo vekovom rozpätí 15 až 24 rokov. Najmenšie deti majú navyše veľmi prudký priebeh v prípade vypuknutia invazívneho meningokokového ochorenia.
Slovenská spoločnosť infektológov a Slovenská pediatrická spoločnosť s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) upozorňujú na závažnosť tohto ochorenia celoslovenskou osvetovou kampaňou Stopmeningokok. „Medzi najohrozenejšie vekové skupiny patria malé deti do štyroch rokov a druhou najohrozenejšou skupinou sú adolescenti a mladí dospelí.
Podľa štatistík WHO spôsobí meningokok celosvetovo ročne asi 135-tisíc úmrtí, a zaraďuje sa tak medzi najnebezpečnejšie baktérie. V súčasnej epidemiologickej situácii WHO odporúča očkovanie proti meningokokom. Mňa osobne veľmi teší, že sa táto kampaň koná súčasne aj počas Svetového a európskeho imunizačného týždňa, ktorý tiež zdôrazňuje dôležitosť prevencie očkovaním,“ uviedla riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková.
Čítať ďalej…