Austrálčanka Claire Dunn opustila pohodlie mestského života, úspešne rozbehnutú kariéru a päťročný vzťah, aby si v čistej prírode postavila skromný prístrešok, lovila vlastné jedlo, chodila na nekonečné prechádzky a na 365 dní si vyskúšala jednoduchý život bez mydla i zápaliek.
„Vyhorená“ aktivistka
Mladá environmentálna aktivistka, ktorá pracovala pre organizáciu Wilderness Society, sa po rokoch v kancelárii s neustále vyzváňajúcim telefónom zrazu cítila úplne oddelená od životného prostredia, za ktorého záchranu tak úpenlivo bojovala. Jedného dňa sa stres natoľko vystupňoval, že vtedy 31-ročná Claire už len bezvládne ležala na zemi kancelárie a snažila sa nájsť energiu na prežitie ďalšieho dňa. „Snažila som sa prinavrátiť to čaro, zvýšiť tempo, robiť dlho do noci a neustále si opakovať, aké obrovské privilégium je pracovať na tejto pozícii. Nič však nikdy nebolo úplne dokončené, nič sa nezastavilo. Bola som zavretá v kancelárii a stratila som každodenný kontakt s prírodou. Život, ktorý bol kedysi mojou najväčšou vášňou, ma zrazu požieral,“ vysvetlila „vyhorená“ rodáčka z austrálskeho Newcastlu.
Útek do divočiny
V tom čase sa jej v e-mailovej schránke objavila ponuka na kurz o prírodnej filozofii. „Išlo o tréning prežitia v divočine. Robili sme všetko od zakladania ohňa bez zápaliek, spánku v prístreškoch z listov, prechádzok so zaviazanými očami v buši na zlepšenie orientácie. Cítila som sa zrazu tak živo, niečo sa vo mne prebudilo. V tom čase som začala snívať o úteku do divočiny,“ uviedla Claire.
Aktivistka dala výpoveď a zapísala sa na niekoľko podobných kurzov, ktorými obohatila svoje vedomosti a zručnosti. Dlhodobé pobyty v prírode však žiaden z nich neponúkal. Podľa hesla „kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie“ Claire oslovila organizátorov kurzov prežitia, ktorí jej ochotne vyhoveli a na jej podnet dokonca zakúpili pozemok neďaleko austrálskeho Graftonu, kde sa spolu s piatimi ďalšími účastníkmi pustila do unikátneho ročného dobrodružstva v divočine.
Čítať ďalej…