Slovensko skrýva nevšedných umelcov. Jedným z nich je aj mladý muž pochádzajúci z dedinky na Kysuciach zvanej Dolný Vadičov. Peter Neománi má neobvyklého koníčka. Vyrába historickú zbroj. Pravdepodobne jediný na Slovensku ovláda dávno zaniknuté remeslo, akým je platniarstvo.
Metóda pokusov a omylov
Výroba jednej zbroje tridsaťjedenročnému Kysučanovi trvá približne mesiac a viac. Záleží však predovšetkým od jej náročnosti. „Dôležité je držať sa originálu a nevymýšľať si hlúposti, pretože každý detail plní svoju funkciu. Ak je zbroj kvalitne spravená, mal by v nej človek dokázať urobiť kotrmelec,“ tvrdí Peter Neománi, pre ktorého netradičného koníčka spočiatku jeho blízki nemali pochopenie. „Určite to je nie nič atraktívne pre ženy, ak by to niekto chcel robiť len preto, že chce na ne zapôsobiť,“ dodáva so smiechom mladý muž.
Železná móda a znak moci
Platniarstvo sa v minulosti veľmi cenilo. Zbroj bola totiž nielen ochranou toho najcennejšieho, ale aj odrazom bohatstva a spoločenského postavenia jej nositeľa. Preto sa na bojovom odeve prejavovali všetky výdobytky umu a technológie danej doby. Výrobcovia zbrojí, ktorí dokonale ovládali svoje remeslo, sa tešili prestížnemu spoločenskému statusu. „Každá odchýlka, chyba znamenala smrť. Každý kúsok musel plniť svoj účel a mal svoj význam, preto majiteľovi zbroje záležalo predovšetkým na jej kvalite,“ hovorí Neománi. Spoločenské postavenie nositeľa brnenia prezrádzalo najmä zdobenie a spôsob konečnej úpravy.“Radoví vojaci mali jednoduchú černenú zbroj. Tí majetnejší vlastnili leštený bojový odev a samozrejme si mohli dovoliť aj bohatú výzdobu, akou bolo napríklad zlátenie, cizelovanie, rytie, leptanie, tauzovanie, nielo či email. To už potom často išlo o skutočné umelecké diela a majstrami v tomto remesle boli Nemci a Taliani, pričom každý vyrábal špecifické brnenie. Zbroj od Nemcov bola ľahšia, nositeľovi umožňovala pružnejšie sa pohybovať. Taliani vyrábali masívnejší a ťažší bojový odev,“ dodáva mladý majster netradičného remesla, ktoré nebolo na Slovensku bežné ani v minulosti.
Čítať ďalej…