Mladý talent z Veľkej Británie, Julian Melichiorri, predstavil prvý umelo vytvorený biologický list, ktorý za pomoci svetla a vody dokáže vytvoriť životodarný kyslík. Revolučný vynález študenta londýnskej Royal College of Art by mohol výrazne zmeniť mestskú architektúru a otriasť budúcnosťou vesmírneho cestovania.
Umelo vytvorený kyslík
„Rastliny nedokážu rásť v bezváhovom stave. NASA hľadá rôzne spôsoby, ako vyrobiť kyslík na dlhodobé kozmické cesty, ktoré by nám dovolili žiť vo vesmíre. Tento materiál by nám mohol pomôcť prebádať vesmír do väčších diaľok, než ako dokážeme teraz,“ myslí si talentovaný vedátor.
Melchiorriho synteticky vyrobený list je zložený z chloroplastov získaných z buniek rastlín, ktoré sú zmiešané so špeciálnou hmotou z hodvábneho proteínu. „Tento materiál som získal priamo z vlákien hodvábu. Má výbornú schopnosť stabilizovať molekuly. Chloroplasty som získal z rastlinných buniek a umiestnil ich do hodvábneho proteínu. Výsledkom je prvý fotosyntetický materiál, ktorý žije a dýcha rovnako ako bežný list,“ vysvetlil študent.
Lacná výroba
Čítať ďalej…